środa, 7 maja 2014
Volkswagen Golf III, czyli "Samochód Dla Ludu" segmentu B.
hatchback:
kombi:
sedan pod nazwą Vento:
i kabriolet:
VW Golf III oferowany był w 18 odmianach silnikowych i 97 wersjach wyposażenia! Najmniejsza pojemność silnika to 1.4 o mocy 60km a najmocniejsza to 2.9 VR6 Syncro o mocy 190km. Samochód jest oferowany także z silnikiem Diesla o pojemności 1.9, którego moc wahała się w granicach 60-110km. Na naszym rynku znajduje się wiele "Golfów III" z najróżniejszymi wersjami wyposażenia, nadwozia czy silnika, więc każdy może znaleźć coś dla siebie.Teraz wymienię kilka popularnych silników na naszym rynku:
Silniki benzynowe:
- 1.4 60km - słabe osiągi
- 1.6 75km - nieco lepszy
- 1.8 90km - najlepszy benzynowy silnik w gamie, dobrze współpracuje z LPG
- 2.0 115km - spore spalanie
Silniki Diesla:
- 1.9 D 64km - bardzo słabe osiągi i jest głośny
- 1.9 TD 75km - tak jak poprzednik, tylko z turbodoładowaniem
- 1.9 TDI 90km - najlepszy diesel, trudno spotkać w dobrym stanie.
Teraz stała pozycja każdego mojego artykułu, czyli wady i zalety oraz dostępność części a także awaryjność tego modelu.
Volkswagen Golf III to niewątpliwie bardzo trwały samochód, lecz jego zaletami są również :
* Jest jednym z najtańszych w eksploatacji modeli w całej rodzinie VW.
* Bardzo trwałe silniki Diesla, są w stanie bez większych problemów przejechać 500.000km.
* Silniki benzynowe (1.8) dobrze znoszą połączenia z LPG.
* Wysoka jakość wykonania.
* Łatwe naprawy.
* Dużo tanich części.
* Komfort jak przystało na Volkswagena jest na przyzwoitym poziomie.
Jednak jak każdy samochód Golf III ma swoje wady:
* Większość egzemplarzy na naszym rynku jest niezwykle bardzo wyeksploatowana a ich właściciele "skorygowali stan licznika".
* Pomimo swojej trwałości, właściciele Golfa III skarżą się czasem na występowanie korozji nadwozia i podwozia starszych modeli.
* Często cena danego Golfa jest zawyżona i nie jest adekwatna do jego stanu.
Co do awaryjności VW Golfa III generacji - jak w każdym samochodzie jakaś część ma prawo odmówić posłuszeństwa, lecz dostępność i ich cena na rynku wtórnym pozwala na naprawę auta za rozsądne pieniądze.
VW Golf III to samochód godny polecenia i uwagi. Jednak jeśli chcemy cieszyć się w dużej mierze bezawaryjną jazdą musimy szukać modeli z końca lat produkcji a ich cena często przekracza 5500zł, ale za tą cenę możemy nabyć "Golfa" w niezłym stanie. Choć osobiście polecam podróż za naszą zachodnią granicę, gdzie za prawie połowę ceny możemy kupić takie auto w dobrym stanie - pytanie tylko: Czy warto pokonać taki dystans po taki samochód? Moim zdaniem tak, ponieważ za kilka lat ten samochód stanie się Youngtimer'em , a jego cena może wzrosnąć nawet o 300%. Także VW Golf III jest autem do jazdy na co dzień jak i do wakacyjnych podróży (odmiana kombi).
niedziela, 4 maja 2014
No to zaczynamy ! Fiat Seicento.
Zaczynamy!
Fiat Seicento - następca Fiata Cinquecento. Produkowany w latach 1998-2005. Od 2005 roku przyjął nazwę Fiat 600 i był produkowany jeszcze pięć lat. Od swojego poprzednika różnił się m.in. kształtami świateł i smuklejszą bryłą nadwozia. Samochód był oferowany z silnikami benzynowymi o pojemności od 899 cm3 o mocy 39-41km do 1108 cm3 o mocy 55km. Występował z pięciobiegową skrzynia biegów. Początkowo to małe autko było dostępne trzech wersjach wyposażeniowych: S, SX i Sporting. Pierwsza z nich wyposażona była w czarne, nielakaierowane zderzaki i lusterka. Była to wersja podstawowa, dlatego próżno tu szukać jakichkolwiek udogodnień.
Wersja SX posiadała zderzaki i lusterka w kolorze nadwozia, elektryczne szyby, centralny zamek. Była oferowana zarówno z silnikiem 0.9 jak i 1.1. Jest to naprawdę przyzwoita wersja, która cieszy się powodzeniem na rynku wtórnym.
Wersja Sporting charakteryzowała się nieco obniżonym zawieszeniem, felgami ze stopów lekkich, obrotomierzem. Posiadał silnik 1.1 FIRE o mocy 54km, dynamika była nieco lepsza od "zwykłego" 1.1, lecz zużywał więcej paliwa. Za ok. 4000zł możemy stać się posiadaczem "Sportinga" w przyzwoitym stanie. Oprócz wspomnianych wyżej trzech wersji Seicento był oferowany w kilku innych wersjach, lecz są one rzadko spotykane w Polsce. Jedną z nich jest wersja Brush, która cechowała się tylną pokrywą bagażnika, zderzakami, lusterkami i maską w innym kolorze niż całe nadwozie.
Rozpisałem się o historii, teraz przedstawię wady i zalety tego małego autka oraz dostępność części a także awaryjność tego modelu.
Otóż zaletami Seicento są niewątpliwie:
* Ze względu na swoje rozmiary możemy zaparkować go niemal wszędzie niczym Smarta.
* Jest bardzo zwrotny.
* Spalanie w ok. 5,5-7 litrów w cyklu mieszanym ale to zależy od zapędów kierowcy :)
* Kupując wersje z silnikiem 0.9 możemy liczyć na nieco tańszą jazdę i eksploatację niż w przypadku silnika 1.1.
Teraz coś o wadach :* Wiele egzemplarzy zaczęło korodować.
* Jest to samochód wyłącznie dla dwóch osób. Z tyłu miejsca praktycznie nie ma. W końcu jest to samochód miejski.
* Silnik 0.9 nie nadaje się na dalekie podróże, gdyż jego moc jest nie wystarczająca, gdy wieziemy 2 ( nie daj Boże 4) osoby i spory bagaż.
* Przy wyższych prędkościach Seicento staje się bardzo głośne.
* Korozja jest główną bolączką tego modelu. Atakuje nadkola, progi, pokrywę bagażnika, jak i układ wydechowy.
* Typowa usterka Fiatów - układ chłodzenia. A dokładniej wentylator chłodnicy i termostat, lecz również nagrzewnica.
* Czasami zdarzają się przypadki uszkodzenia uszczelki pod głowicą oraz zapiekająca się linka hamulca ręcznego.
Coś ode mnie ;)
Muszę Wam powiedzieć, że większość "Sejów" boryka się z tymi problemami. Wiem, gdyż jeszcze dwa lata temu gościł on w garażu mojego taty. Posiadaliśmy wersję SX. Ogólnie mam mieszane uczucia co do tego modelu. Z jednej strony jest to ładny, zgrabny i żwawy ( w ruchu miejskim) samochód, lecz z drugiej strony częstość występowania usterek w moim egzemplarzu nieco mnie zniechęciła do niego. Nie odradzam kupna Seicento, ale przed zakupem trzeba naprawdę przyjrzeć się temu autku.Fiat Seicento to dobra propozycja dla osób rozpoczynających przygodę z motoryzacją. Już za ok 2500zł możemy stać się posiadaczem Seicento z silnikiem 0.9. Jeżeli jednak możemy przeznaczyć na zakup auta nieco więcej pieniędzy radze rozglądać za egzemplarzami, których ceny zaczynają się od 3500zł :)
Jest to mój pierwszy post dlatego jestem otwarty na wszelkiego rodzaju komentarze i opinie co do przedstawionej treści. Zachęcam do komentowania i dzielenia się doświadczeniami związanymi z tym modelem :)
Pozdrawiam. :D
sobota, 3 maja 2014
Wprowadzenie i cos o mnie :)
Cześć! Jestem Kamil. Kocham samochody - to moje hobby i pasja, która mam nadzieję, że będzie mi towarzyszyć przez całe moje życie... a nawet dłużej.
W tym blogu chciałbym przedstawić obiektywne komentarze, uwagi i opinie na temat samochodów używanych, nowych, legend a także samochodów naszych marzeń. Będziecie mogli decydować o jakim samochodzie chcielibyście poczytać a także wziąć udział w dyskusji na temat danego modelu. Przyjemnego czytania i zachęcam do udostępniania tego bloga :).